Skip to main content
Helderline.com
Toggle navigation
Shell tankers
Visitors
Sailors
Videos
Anecdotes
Guestbook
News
Links
Contact
My Account
My data
Settings
Log in
Home
3rd engineer
3rd engineer
Name
Tanker
Period
Details
Bas Droogendijk
PHILINE
1972
Andy House
RAPANA (2)
1985
Andy House
ISOMERIA (2)
1983
to
1984
Bas Droogendijk
KABYLIA
1972
Andy House
TRIBULUS (2)
1983
Steven Asplet
TRIBULUS (2)
1982
to
1984
Roger Duke
HADRA (1)
1971
Fred Nederbragt
DAPHNE
1967
to
1968
Brian Beattie
SILIQUA
1991
Ashley Barnard
GADINIA (2)
1982
to
1983
Frank G Bragge
DIPLODON
1949
Pascal Blanchard
BATILLUS
1973
to
1991
Frank G Bragge
NERITOPSIS
1948
Pascal Blanchard
MARINE RENAISSANCE
1973
to
1991
Pascal Blanchard
LATONA
1973
to
1991
Pascal Blanchard
MARINE REUNION
1973
to
1991
Pascal Blanchard
LUCINA (1)
1973
to
1991
Pascal Blanchard
LANISTES
1973
to
1991
Ko Reichwein
KOROVINA
1968
to
1969
Pascal Blanchard
CHRISTINA
1973
to
1991
Rohit Mishra
ONOBA (4)
2010
Rohit Mishra
OLIVA (4)
2008
Jeremy Wilks
KAYESON
1967
to
1968
Eric Freeman
VERTAGUS
1974
last trip
Eric Freeman
GADINIA (2)
1972
Maiden voyage
Eric Freeman
PLAGIOLA
1974
Eric Freeman
VERENA
1970
to
1971
Graham Cheyne
TENAGA DUA
1985
to
2003
3rd eng plant
Elmer A. Molina
FICUS (3)
2003
to
2004
3rd engineer
Elmer A. Molina
HATASIA (2)
2001
to
2003
Eric Halcrow
1981
motor time
Ronald F. Van Loon
VITREA
Eric Halcrow
1980
motor time
Eric Halcrow
GEOMITRA (2)
1984
Eric Halcrow
NATICINA (2)
1979
to
1980
Eric Halcrow
SIAM (2)
1983
to
1984
motor time
Eric Halcrow
DARINA (2)
1980
to
1981
Eric Halcrow
AMASTRA (2)
1982
motor time
Hans Meijer
BEBATIK
1995
Hans Meijer
BELANAK
1995
Felix Etim
LNG RIVER NIGER
2012
Karel Tiemstra
AGNITA
1938
Syed Ashhad Rizvi
NORTHWEST SEAEAGLE
2013
to
2014
Pieter Versluis
ZAFRA (1)
1977
J.W. Cadovius
VIANA
1962
Geoff Stephens
BELA
1956
Christopher Hornby
HEMIPLECTA
1972
to
1973
Christopher Hornby
HYGROMIA
1972
Robert Ian Fletcher
HYDATINA
1970
John Marsh
WILLIAM WHEELWRIGHT
1971
to
1976
« first
‹ previous
1
2
3
4
5
6
7
8
9
…
next ›
last »