engineer

Name Tanker Period Details
Peter Garland San Demetrio 1942 My father Alfred Garland was one of the ratings that went over from HMS Arrow to assist in the engine room
Henri Holtmann Ceronia 1939 to 1940 ship engineer
Frederick Knaggs Pellicula
David Whiteley Shell Seafarer 1980 to 1981 Engineer who built her
Patrick Goode Stonegate 1978 to 1980 Cadet then junior engineer then 4th engineer
Morteza Torabi FSU Soorena 2005 to 2014 turbine maintenance engineer
Paul Wilks Edward Stevinson 1964 to 1966 junior engineer then 4th engineer, 3rd eng
Duncan Mcgregor... Cerinthus 1973 to 1974 engineer cadet, junior engineer, 5th engineer
Michael Trevor ... Anadara (2)
Michael Trevor ... Hemifusus
Brian Knight Hatasia (1) 1966
Brian Knight Axina 1966
Abdessalem Bayoudhi Murex (3) 1983 to 1988 maintenance/project engineer (tazerka-fpsu)
William Henry Croft Tancarville
Abdessalem Bayoudhi Tazerka FPSO 1983 to 1988 maintenance/project engineer.
Leynaert Noel Tenaga Tiga 1979 to 1981 I help to built this Tiga , the Satu and the Dua
Rogerpalmer Hima 1971 to 1973 eng. app. 2nd eng. twice 1966/71/73
Benjamin Norris... San Gregorio (2) 1957 to 1958
John William Cliffe Mactra (1) 1955 to 1956
Ramiro Nuez Estrella Argentina 1979 to 1989 auxiliar de 1A? maquina
Ramiro Nuez Estrella Antartica 1976 to 1984 auxiliar de lA? maquina
Roger Hibberd Leonia 1976 to 1977 standby build and maiden voyage
David Hollywood Shell Welder (2) 1971
Serkan Yildiz Galea 2012 A? am a student..A? am reading ship engeneer
Arthur Stanley San Ricardo 1914
Ski Wood Hemiplecta 1963
David R. Byrne 1 LNG Port Harcourt
David R. Byrne 1 LNG Lagos
Robert Malcolm Curno Amoria (1) 1960
Thomas Nugent Verconella 1966 to 1967
Kenneth Lyon Methane Progress 1976 engine room f/g
Thomas Nugent Vertagus 1966
John Kelly Trigonosemus 1956 to 1957
Bernd Graffunder Northern Shell (1) 1960 to 1969 marine engineer, 4th, 3rd, 2nd
James Bays Perf Serenia 1961 to 1962
Peter Hughes Llanishen 1958 to 1961
John Ian Allan San Eliseo 1938 to 1940
Victor Stephen Park Helisoma 1963
John Tomlinson William Wheelwright 1966 to 1968
Maduka Princewill LNG Bonny 2005 to 2009
Richard Willmott Northia (2) 1986 to 2000 junior engineer/4th engineer/2nd engineer/chief engineer
Tom Currie Neaera 1956
Tom Currie Thalamus 1956
Karunkant Bhatia Al Sadd 2009 to 2011 cargo,2nd,chief engineer
Derrick Bray Perfecto 1970 to 1990
Derrick Bray Pando (2) 1979 to 1981 engineer relief
Chris King Eastern Shell (2) 1977 to 1987 oiler, 4th,3rd, 2nf, chief engineer
Ashraf Kamal Galeomma (2) 2009 to 2011 Flotilla engineer
Donald Miller Zaphon (1) 1975 to 1976 4th engineer then engineer i/c when laid up in Lamlash Bay prior to being scrapped
Philip Ryan Hanetia 1973 to 1974