Timeline Sailors
1944
Robert Smith - - captain (commanding officer)1944
Anonymous - TENAGODUS - chief engineer1944
Leonard Jaggard - NACELLA (1) - able seaman1944 to 1945
Leonard Jaggard - MIRALDA (1) - able seaman1944 to 1946
Henry Dawson Lowery - NORTHIA (1) - unknown1945 to 1946
Harry Mahar - - able seaman1945
John Redvers Hunt - DOLABELLA (1) - chief cook1945 to 1946
Peter Graham - SAN ELISEO - radio officer1945
Desmond Doyle - SAN ROBERTO - 3rd officer1945
Desmond Doyle - SAN VENANCIO - 3rd officer1945
Desmond Doyle - SAN UBALDO - extra 3rd officer1945
Desmond Doyle - SAN GASPAR (1) - 3rd officer1945 to 1946
Henry Dawson Lowery - NASSARIUS - 5th engineer1945
Vernon Hadfield - DIPLODON - 2nd radio officer1945
BikerH - ARTEMIS - Royal Navy dems rating (gunner)1945
Donald Retz - TECTUS (1) - unknown1945
Ian Burns - GOLD SHELL (2) - chief engineer1945
Robert Hellerstedt - THELICONUS - ordinary seaman1945 to 1946
Marinus Marnix ... - ERINNA (1) - 3rd mate1945
George Medawar - NEWCOMBIA - 2nd mate1945
A.l. 't Hart - AGATHA - gezagvoerder1945
George Gray - SAN MELITO - senior ordinary seaman1945
Dennis Newman - NATICINA (1) - seaman1945
Morgan Morgan - - 2nd engineer1945 to 1946
William Hayman - - unknown1945 to 1947
Michael Algar - NISO (1) - deck apprentice1945 to 1946
Ralph William A... - DOLABELLA (1) - 5th engineer1945 to 1946
William Reid - CLAM (2) - 5th engineer1945 to 1946
William Reid - - 5th engineer1945
William Reid - DORCASIA (1) - 4th engineer1945 to 1946
Billy Nethercott - NACELLA (1) - 5th engineer, 4th engineer1945 to 1946
J. Gordon Mumford - - unknown1945
Edward Bradshaw... - AMASTRA (1) - fireman1945
Jack Netherton - NEVERITA (1) - 5th engineer1945
Jack Netherton - NEVERITA (1) - donkeyman1945
Jack Netherton - NEVERITA (1) - 5th engineer1945
Mike J Kirlew - - apprentice1945 to 1946
Denis Mazonowicz - CYMBULA - deck apprentice1945
Denis Mazonowicz - NUTTALLIA - deck apprentice1945 to 1946
Ernest Sharrock - SEPIA (1) - 4th engineer1945
Christian John ... - - 3rd mate1945 to 1955
Jaap De Jongste - MACOMA (1) - pumpman1945 to 1946
Stanley Algar - MIRALDA (1) - master1945 to 1947
Michael Blackledge - SAN CIPRIANO - junior engineer1945 to 1947
William John Conn - BURSA (1) - 5th engineer1945
Richard Hughes - SAN ADOLFO - able seaman1945
Eric Cooper - - apprentice