Camitia

About

Completed 1955 as Camitia for La Corona. Lubricating oil tanker. 1975 sold Ocean Carriers Philipine and renamed Lapu Lapu. 10-1984 arrived Taiwan for scrap. Picture(s) by K.Los and Model Frank Van Rooijen.

Information
Also known as
Lapu Lapu
IMO number
5059161
Call sign
PDIV
Construction number
774
Tonnage
13.655 ton
Beam
19m
Length overall
153m
Year of construction
1955
Year of renaming/broken up
1984
Service for Shell
1955 to 1975
Cargo
Class
Flag state
Home port
Manager
Shipyard
Status
Photo(s)

Sailors

Name Job Period Details
Dirk Lagarde 4th engineer 1955
L.J.P. Paspont lichtmatroos (matroos onder de gage) 1955 to 1957
J.a.w. Frijling radio operator 1955
Rudy Van Ewijk koksjongen 1955 to 1956
Koos Los pantryboy 1955
P.g.g. Rietmeyer 3e stuurman 1955 to 1958
A.n. Montijn 4th engineer 1955 to 1956
Cor Huizer 5th engineer 1956 to 1957
Albert Van Brakel handlanger 1956 to 1960
Albert Van Brakel fireman/greaser 1956 to 1960
Jan P. Quak matroos/scheepsgezel 1956
Ger Verhoeff handlanger 1956 to 1960
Paul Nobel handlanger 1956 to 1957
Kees Schouten matroos/scheepsgezel 1957 to 1958
Piet Ouwens 3e stuurman 1957 to 1958
Kees Schouten lichtmatroos (matroos onder de gage) 1957
Marinus Visscher matroos/scheepsgezel 1957 to 1958
Joop Van Der Veen 4th engineer 1957
R. Van Westendorp 4e stuurman 1958
Hans Quak 5th engineer 1958 to 1959
Hans Ewers 5th engineer 1958
Bert Put 5th engineer 1958 to 1964
John Appel 5th engineer 1959 to 1960
Kees Dingemans baas timmerman 1959
Jan P. Quak kabelgast 1959 to 1960
Jan Marijs matroos/scheepsgezel 1959 to 1961
Rob Kuijpers sl.jongen 1959
Kees Dingemans timmerman baas 1959
Theo Evers leerlingwerktuigkundige/5e werktuigkundige 1959
Hans Ewers 5th engineer 1959
Nico De Bruin koksjongen 1959
Ton Van Der Steen 5th engineer 1959 to 1961
Kees Roodbol matrozenjongen 1959 to 1960
Jan Marijs able seaman 1959 to 1960
Co Nelisse 4th officer 1959 to 1960
Robert Van Zundert leerlingwerktuigkundige 1959
J De Vos koksmaat/bakker 1959
Mathieu Op Den Oordt lichtmatroos (matroos onder de gage) 1960
Piet Puijpe 4th officer 1960 to 1961
Kees Roodbol lichtmatroos (matroos onder de gage) 1960
P.h. Van Der Ham 4e stuurman 1960
Rob Kort bediende 1960
Kees Verhoorn matroos/scheepsgezel 1960 to 1961
Rob Huisman 5th engineer 1961 to 1962
A.j. Hilleman matroos/scheepsgezel 1961
J. Broekmeijer 4e stuurman 1962 to 1963
Hans Quak 4th engineer 1962
Peter Warnier 5th engineer 1962
J.l. Pelle 3rd mate 1962 to 1980
Aad Zuiderwijk 3e stuurman 1962
Joop Arends matroos (sailor) 1962
Peter Toussaint scheepsgezel algemene werkploeg 1962 to 1963
Luc Van Tilburg fireman/greaser 1963 to 1964
Roel Flederus 5th engineer 1963
G. Buma 3e stuurman 1963
Peter Van Helde... stoker 1963 to 1964 stoker olieman motordrijver
Bert Van Der Velden 3rd engineer 1963
Wim K. Van Bezooijen 5th engineer 1963 to 1964
Henk Kievit 4th engineer 1964
Nico Detroye radio operator 1964 to 1966
Paul Brouwer 3rd engineer 1965 to 1966
Menno Stammes 3e stuurman 1965 to 1966
Andre Kik radio officer 1966
Adrie Van Rijswijk 5th engineer 1966 to 1967
Piet Polman 3rd engineer 1966
Peter A. Post leerlingwerktuigkundige 1966 to 1967
Fred Van Der Vorm 5th engineer 1966
Herman Unger chief officer 1966
Ab Van Velde apprentice engineer 1967
Dick De Bruijne 5th engineer 1967
Rene Hendriks 3e stuurman 1967 to 1968
Ger Braak 2nd engineer 1967
Piet Puijpe 2nd officer 1967
C.G. Van Der Zwet 5th engineer 1967 to 1968
Anne Heeringa head cook 1968
Carl P.c. Van G... 4th officer 1968
Willy Willems leerlingwerktuigkundige 1968
Ren Sijnja apprentice engineer 1968 to 1969
Carl P.c. Van G... 3rd officer 1969
Guus Verbeek 1 3rd engineer 1969 to 1970
Adrie Van Rijswijk 3rd engineer 1969
Jose Antonio Do... scheepsvoorman 1969 to 1970
Jan Deelen 5th engineer 1969 to 1970
Karel J.h. Van Beek radio officer 1969
Jan Roosenburg hoofd voeding 1969 to 1970
Rien Viergever apprentice engineer 1969
Ton Tigges 5th engineer 1969
Rob F.M. Driessen 3e stuurman (3rd officer/mate) 1970 to 1971
Gijs Dieterich 4th engineer 1970 to 1971 4th engineer (acting 5th)
Leo Koornneef radio officer 1970 to 1971
Hans Pabbruwee 3e stuurman 1971 to 1972
Dick Zwierenberg 4th engineer 1971 to 1972
Rob Eebes 5th engineer 1971 to 1972
C. Brasser 5th engineer 1971
Peter Jacobs 3e stuurman 1971
Louis Ernst hoofd voeding 1971 to 1972
Rob Verlinden leerling/assistent werktuigkundige 1971
Jan Ricken 4e stuurman 1972
Menna Vera Dank... writer 1972 to 1973
Arie Jan Verheul 2nd officer 1972 to 1973
Daan Dankaart 4th officer 1972 to 1973
Koos De Groot 2nd engineer 1973
Albert Jan Baerveldt chief engineer 1973
Wim Noortman stuurmansleerling 1973
Willem Van Der Vos 4th engineer 1973
Fred Van Der Vorm 2nd engineer 1973
Wilh. C. Moll 2e stuurman (2nd officer/mate) 1973
Jan De Wit apprentice engineer 1974
Jaap Homminga 2e scheepswerktuigbouwkundige (swtk) 1974
Marthan Klein 1e stuurman 1974
Cees Coby Jongbloed radio officer 1974
Jasper Hoorn 4th engineer 1974
Theo J.M.H. Bakker 3rd engineer 1974
Frank Van Manen 2e stuurman (2nd officer/mate) 1974 to 1975
Ko Reichwein 2nd engineer 1974 to 1975
Jasper Hoorn 4th engineer 1974
Piet Van Dijk 3rd engineer 1974
Jos Timmermans leerlingwerktuigkundige 1974
Marthan Klein 2e stuurman (2nd officer/mate) 1974
Toon Margadant 2e stuurman (2nd officer/mate) 1975
C.N.M. V.d. Weijden 4th engineer 1975
Wim Hoogland 2nd engineer 1975
Peter A. Post 2nd engineer 1975
Jan R. Alsma hoofdwerktuigkundige 1975